Karščiausios naujienos tiesiogiai iš įvykio vietos, naujienos iš Lietuvos ir pasaulio

Naujojo britų premjero šaknys – Lietuvoje

581

Naujojo Didžiosios Britanijos premjero Boriso Johnsono prosenelis iš motinos pusės buvo garsus paleografas Elias Avery Lowe, kuris, teigiama, gimė netoli Žemaičių Kalvarijos Lietuvoje, o būdamas paauglys emigravo į JAV. Tiesa, skirtinguose šaltiniuose jo gimimo vieta yra pateikiama skirtingai, vienur rašoma, kad jis gimė Maskvoje, o kitur – kad Žemaičių Kalvarijoje.

Naujojo britų premjero mamos senelis gimė 1879 m. spalio 15 d. Kalvarijoje, čia buvo tuometė Rusijos imperija. Mokslininkas mirė 1969 m. rugpjūčio 8 d. Bad Nauheime, Vakarų Vokietijoje. Elias Avery Lowe buvo Lietuvos žydų kilmės Vokietijos, Jungtinės karalystės ir JAV paleografas tyrė senovinius rankraščius ir raštus. 1900-aisiais E.A.Lowe tapo JAV piliečiu, studijavo Cornellio universitete, vėliau tęsė mokslus Vokietijoje – joje 1908 metais įgijo daktaro laipsnį.

Jis mokėsi, o vėliau ir dėstė Oksfordo ir Prinstono universitetuose, specializavosi dirbdamas su senoviniais rankraščiais. Vienas iš įsimintinų jo darbų – Benevento rankraščio arba senųjų Benediktinų regulų aprašymai. Žinomu moksliniuose ratuose Elias Avery Lowe tapo po to, kai išleido 11 tomų Codices Latini Antiquiores rankraščių projektą, šio projekto tikslas buvo surinkti ir išversti visus pasaulyje esamus lotyniškus rankraščius parašytus iki IX amžiaus.

1911 metais Elias Avery Lowe vedė Helen Tracy Lowe-Porter su kuria susilaukė trijų dukterų, kurių viena Frances Beatrice Lowe buvo dabartinio britų premjero močiutė. Vėliau ji ištekėjo už James Fawcett’o, su kuriuo susilaukė penkių vaikų, vienas iš jų – naujojo premjero mama Charlotte Johnson Wahl. Pats B. Johnsonas, kaip ir jo prosenelis, mokėsi Oksfordo universitete, dirbo žurnalistu, o vėliau pasuko į politiką.
Borisas Johnsonas šiandien buvo išrinktas britų valdančiosios Konservatorių partijos lyderiu, o taip pat – premjeru. Jis keičia dabartinę premjerę Theresą May. Dėl torių lyderio posto, kurio laimėtojas automatiškai tampa naujuoju Didžiosios Britanijos premjeru, B. Johnsonas kovojo su dabartiniu britų diplomatijos vadovu Jeremy Huntu B. Johnsonas laimėjo partijos vidaus rinkimus.

55 metų B. Johnsonas, buvęs Londono meras, yra žinomas kaip ambicingas, bet ne itin nuoseklaus būdo politikas, kurio karjeroje būta ir įspūdingų pakilimų, ir nuosmukių. B. Johnsonas pažadėjo, kad JK išstos iš Europos Sąjungos numatytu laiku – spalio 31 dieną, su „Brexit“ sutartimi arba be jos.

www.tv3.lt

Comments are closed.