Karščiausios naujienos tiesiogiai iš įvykio vietos, naujienos iš Lietuvos ir pasaulio

Klaipėdos rajone siautėja vilkai, juos užfiksavo naktinio matymo aparatūra

729

Klaipėdos rajone nestabdomi siautėja vilkai. Vietiniai ūkininkai skundžiasi, jog pilkiai kasmet išpjauna nemažai galvijų. Štai ir šiemet vienas ūkininkas jau neteko 3 karvių ir telyčių. Žmonės bijo, kad išdrąsėję vilkai rudenį pradės puldinėti grybautojus. Tačiau dabar ne vilkų medžiojimo sezonas, tad net medžiotojai padėti negali. O štai naktinio matymo priemonėmis šiuos pilkius nufilmavę gamtininkai sako, kad nieko neįprasto tokiame vilkų elgesyje nėra. Tiesiog šeimoje atsirado drąsus vilkas, kurio pavyzdžiu pasekė ir kiti. Įspėjame, kad jautresnius žiūrovus vaizdai gali šokiruoti.

Klaipėdos rajono ūkininkas Mindaugas rodo, iš kur į jo ganyklą atklysta vilkai. Vyras pasakoja, kad pilkiai kasmet pjauna jo ir kaimynų gyvulius. Šiemet ūkininkas neteko jau trijų karvių bei telyčių.

„Mes esam kaip kokiam Bermudų trikampyje tų vilkų veisyklos. Visi šaukia, kad reikia vilkus saugoti, globoti, o, kad jie tuos gyvulius drasko, žarnas išverčia, kiek jie „mūčijasi“, nusikankina, tai niekam neįdomu“, – sako ūkininkas Mindaugas Žąsytis.

Vienos iš vilkų grobiu tapusios telyčios skerdiena vis dar guli pievoje. Vaizdas šiurpus. Ūkininkas pasakoja, kad pagalbos prašė ir medžiotojų, ir valdininkų – visi tik skėsčioja rankomis – dabar ne vilkų medžiojimo sezonas, teisinasi. O pilkiai vis drąsesni.

„Kiekvieną rytą mes važiuojame apžiūrėti bandą ir su tokia baime važiuojam, kad vėl galime atrasti negyvą. Atvažiavo su mašina, šviečia, sako nieko jie nebijo. Biškelį paėjo toliau ir būna. Prasidės grybavimo sezonas, ar nebus taip, kad žmonės negrįš iš to miško“, – pasakoja M. Žąsytis.

Naktinio matymo aparatūra gamtininkai stebi šalia ūkininko ganyklos iš miško išlindusius grobio pasidairyti vilkus. Pilkiai ramiai vaikštinėja keliuku. Juos stebintis gamtininkas pasakoja, jog šiuo metu kaip tik tiria vilkų daromos žalos tendencijas. Vis dėlto, pasak specialistų, nieko neįprasto tokiame vilkų elgesyje nėra.

„Šitoj vilkų šeimoj yra vilkas, kurio nėra taip smarkiai išreikštas instinktas žmogaus baimei ir tas kažkuris vilkas paprasčiausiai parodė negražų, negerą pavyzdį kitiems vilkams“, – teigia gamtininkas Petras Adeikis.

Ypač tokiu suaugusių vilkų pavyzdžiu seka jų jaunikliai. Tad, pasak gamtininko, ši šeima tokias pamokas jau perduoda kitoms kartoms, todėl vilkai ūkininkų gyvulius pjaus ir toliau.

„Kaip mes dabar turėtume išspręsti šitą problemą? Varyminių medžioklių metu medžiotojai kai medžioja, jie daugiau reguliuoja populiacijos dydį. Bet reikia nepamiršti, kad reikia dar ir selektyvios medžioklės. Mes turim išmedžioti tuos individus, kurie kelia problemą. Taip atlikdami selekciją – nepalikdami vilkų, kurie nebijo žmogaus“, – kalbėjo P. Adeikis.

Tačiau medžiotojai sako, jog tai nėra taip paprasta. Pirma reikia įveikti biurokratines kliūtis. Be to, iš patirties aiškina, jog vilkas, ko gero, sunkiausiai sumedžiojamas gyvūnas Lietuvoje. Šie žvėrys nepaprastai gudrūs ir atsargūs. Todėl medžiotojai siūlo šalies valdžiai labiau išvystyti kompensavimo ūkininkams už papjautus gyvulius mechanizmą.

„Medžiotojai moka laukinių gyvūnų išteklių mokestį. Ir gana ne mažą. Nuo šių metų jis pabrango du kartus. Ir šie pinigai gali būti panaudojami šitokių žvėrių kaip vilkai daromai žalai kompensuoti. Na, medžiotojų klubas kuriame aš medžioju moka kasmet kažkur apie 4000, bet yra ir 8, ir daugiau tūkstančių eurų mokančių per metus“, – sako medžiotojas Valdemaras Zakaras.

Be to, panašu, kad tam tikri vilkai įsigudrino pjauti ne tik gyvulius, o ir naminius gyvūnus. Štai kas liko iš dviejų Kėdainių rajone sodybą saugojusių šunų.

www.tv3.lt

Comments are closed.